Uniwersytet Trzeciego Wieku, Stargard Szczeciński

Sekcja Miłoś. Lit., Sztuki i Historii

Nasza Poezja 

Literatura_m

Na zajęciach dyskutuje się o dorobku twórców z różnych dziedzin literatury, kultury i sztuki. Słuchacze zastanawiają się nad sensem życia w oparciu o poglądy filozofów starożytnych, poznają dzieje Polski z różnych epok. Zajęcia odbywają się w salonie muzycznym Książnicy Stargardzkiej, wzbogacane są filmami, audycjami telewizyjnymi i różnorodną ikonografią.

Prowadzący: różni
Liderem sekcji jest Henryka Diaków 
Miejsce zajęć: Książnica Stargardzka 
Termin spotkań: piątek, godz. 13:00 

 

    --------------------------------------------------------------------------------------------

 12 maja 2017 r. na zaproszenie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych w ramach „Wiosny poezji w regionie” na spotkanie ze słuchaczami sekcji literatury, sztuki i historii przybyła Pani Aleksandra Petrusewicz, poetka, bajkopisarka, prozatorka. Absolwentka Wydziału Psychologii i Pedagogiki w Warszawie oraz Państwowego Instytutu Pedagogiki Specjalnej w Warszawie, a także Uniwersytetu Gdańskiego (Studium Podyplomowe Logopedyczne). Jest autorką 18 wydanych bajek, w tym libretta do Opery, jak i „Opowieści Wielkanocnej”, „Muszka”, „Kolędy dla dzieci”. Nie brakuje w jej twórczości poezji miłosnej i zbioru fraszek. Jest poetką życia i miłości.
Zawodowo była związana z problematyką dzieci i młodzieży wymagających troski specjalnej. Na pytanie słuchaczy odpowiadała wyczerpująco, wspominając o przeżyciach tragicznych (śmierć męża), o wnukach i przyjaciołach.
Recytowała wiersze „Ignarek” z tomiku poezji „Ballady i nie ballady z życia wzięte”, oraz „Mocarz” i „Wiosna z tomiku „Wiersze moje” i inne ulubione stare i nowe. Recytacja oparta była na przekazie multimedialnym, gdzie była ukazana postać Pani Aleksandry wraz z rodziną, z pięknym tłem muzycznym.
Pani Aleksandra zwana też „Aleksanderką” zyskała swoją serdecznością olbrzymią sympatię i oklaski. Nie zabrakło wzruszeń wśród słuchaczy przy recytacji wiersza „Ignarek” oraz innych.
Na zakończenie spotkania Pan Krzysztof Kopacki Dyrektor Książnicy, wręczył Pani Aleksandrze exlibris w wykonaniu Pana Ryszarda Balonia, związany z 70–leciem działalności książnicy. Słuchacze mogli także nabyć tomiki poezji i prozy z autografem od autorki.
Serdecznie podziękowaliśmy Pani Aleksandrze kwiatami i oklaskami, mając nadzieję na jeszcze ponowne spotkanie. Należy dodać, że organizatorem spotkania była Książnica Stargardzka przy patronacie Uniwersytetu Trzeciego wieku w Stargardzie.

Tekst: Henia Diaków 

   -------------------------------------------------------------------------------------------- 

 28 kwietnia 2017 r. grupa słuchaczy sekcji literatury sztuki i historii spotkała się z Teresą Kowalik jednocześnie studentką naszego UTW. Jest to nasze drugie spotkanie z Teresą.
Spotkanie miało charakter dalszy ciąg wspomnień o rodzinie, o pracy zawodowej, o przeżyciach jako uczennica SP nr 3 a później, następnie jako nauczycielka. Wspomnienia tak zabawne jak i dramatyczne obejmowały okres lat powojennych do czasów obecnych.
Teresa opowiadała o ulubionej nauczycielce Pani Sulmierskiej, o starych skrzypcach, które uległy zniszczeniu poprzez pożyczenie ich koleżance, o chorobie z dzieciństwa, o pierwszym katechizmie.
I tak wspomnienia można powielać w nieskończoność, a zostały one zebrane w pamiętnik p. n. Geneza i dzieje rodziny.
Słuchacze wysłuchali w skupieniu opowieści, bo przecież chociażby te lata powojenne były w swej historii podobne do naszych.
Teresa otrzymała serdeczne oklaski wraz z kwiatami od grupy, a na prośbę słuchaczy na zakończenie spotkania odśpiewała 2 arie operowe (bez podkładu muzycznego!), czym zyskała sympatię i ponowne oklaski.

Tekst: Henia Diaków 

    --------------------------------------------------------------------------------------------

 21 kwietnia 2017 r. grupa słuchaczy sekcji Literatury Sztuki i Historii spotkała się ze szczecińskim autorem Wojciechem Burgerem. Spotkanie miało charakter otwarty. Organizatorem była Książnica Stargardzka a patronowali Uniwersytet Trzeciego Wieku i Dyskusyjny Klub Książki przy Książnicy Stargardzkiej. 
Wojciech Burger jest rodowitym szczecinianinem, a miasto promuje w sensacyjno – kryminalnych powieściach jak: „Ślady na śniegu”, „Ostatni z bogów” i „Szamani życia”. 
Jak sam mówi, pisała od lat młodzieńczych, jednakże pierwsze początkowe powieści zniszczył, a historie bohaterów umieścił później w jednej pozycji książkowej właśnie p.t. „W stronę słońca”.
Wzorował się trochę na Homerze i ku naszemu zaskoczeniu na powieściach Fleszarowej – Muskat.
Zawodowo  związany jest z TVP Szczecin, żona jest malarka, ale okładki pochodzą od pomysłu wydawcy.
Spotkanie cieszyło się dużym zainteresowaniem, a sam autor stwierdził, iż to, że przyszła na spotkanie grupa chętnych wysłuchać Go osób, jest dla Niego prezentem, bo poświęcili swój czas. Spotkanie zakończono brawami i wręczeniem kwiatów oraz prezentem z Książnicy w tym ekskilibrisu z okazji 70–lecia istnienia stargardzkiej biblioteki publicznej, obecnej Książnicy Stargardzkiej.
Osoby, które nabyły pozycje książkowe otrzymały autografy. Autor w szczerej rozmowie wyznał, iż planuje wydać kolejna powieść, jak dotąd, jeżeli ma natchnienie pisze póki co, „do szuflady”.
Jako goście autora byli Szymon Jeż wraz z małżonką, wydawca powieści Pana Burgera. Wszystkim za spotkanie serdecznie dziękujemy.

 Tekst: Henia Diaków

   -------------------------------------------------------------------------------------------- 

7 kwietnia 2017 r. słuchacze sekcji Literatury, Sztuki i Historii spotkali się ponownie (wcześniej było w 2012 r.) z Panią Danutą Romaną Słowik autorką takich pozycji książkowych jak; „Tułacze losy” i „Europa bez granic”. Autorka pisze wiersze i prozę, a także co jest dużą niespodzianką dla nas. Maluje piękne obrazy, których treść jest związana z miejscami podróży, które Pani Danuta odbywała, jak sama mówi, w każdym obrazie jest zalążek wody, a woda jest Jej ulubionym tematem. 
Pani Danuta urodziła się w Międzyzdrojach, w młodości mieszkała w Szczecinie, później w Sosnowcu, skąd w latach 80 – tych wyemigrowała do Niemiec. Spotykając się w kręgach polonijnych prezentowała swoją twórczość. Zainteresowanie sprawami emigracji wyraziła w powieści „Tułacze losy”, która została oparta na faktach, pamiętnikach swojej babci i też własnych. Oprócz pozycji książkowych wystawiła też obrazy, które podziwialiśmy (m. in. „Paryż”. Rozmowę na temat Jej twórczości prowadziła Pani Róża Karcz – Czerniawska. Rozmowa była perfekcyjnie prowadzona, która wprowadziła słuchacz w szczegóły życia literackiego jak też rodzinnego autorki. Ponadto gośćmi Pani Danuty byli: mąż Janusz oraz mąż Pani Róży – Henryk, oraz Pan Edward Siekierzyński. Słuchacze serdecznie podziękowali za spotkanie, wręczając kwiaty, chętni mogli nabyć książki, z autografem autorki. Należy dodać, iż Pani Danuta przygotowuje kolejną książkę, którą prawdopodobnie zaprezentuje w Art. – Festiwalu w maju.

Motto na życie Pani Danuty to „ Każdy pływa Swoim Batorym” ( w powieści – wspomnieniach o babci i siostrze statek m/s Batory odegrał znaczącą rolę w życiu rodziny).

Tekst: Henia Diaków  

     -------------------------------------------------------------------------------------------

  31 marca 2017 r. słuchacze sekcji Literatury Sztuki i Historii spotkali się z Panem Romanem Czejarkiem, dziennikarzem radia i telewizji, publicystą oraz autorem książek o historii Pomorza Zachodniego i innych powstałych w latach pracy w audycji „Lata z radiem”. 
Napisał parę tysięcy artykułów, publikowanych w „Polityce”, „”Rzeczypospolitej”, „Tygodniku Kulturalnym” i „Gazecie Wyborczej”. 
Jest podróżnikiem, był między innymi w Serbii, Laosie, Kubie, Afganistanie i w wielu innych, także miejscach niebezpiecznych.
Z części tych podróży mogliśmy obejrzeć filmowe reportaże, oczywiście z interesującymi historiami miejsc w których przebywał wraz z ekipą filmową. Nie  brakowało w filmie, a opowiedzianych, ciekawostek i anegdot. 
Organizatorem spotkania była Książnica Stargardzka, przy patronacie Uniwersytetu Trzeciego Wieku jak też Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych.
Spotkanie miało miejsce w Czytelni Książnicy Stargardzkiej, sala wypełniona była słuchaczami, którzy nie tylko zadawali ciekawe pytania, też osobiste, ale z wielką ciekawością również poznawali odpowiedzi o pracy, rodzinie, podróżach, miłości do rodzinnego miasta Szczecina. Należy podkreślić, iż zainteresowanie osobą p. Romana Czejarka było ogromne. 
Spotkanie zakończyło się udzieleniem autografów słuchaczom, w zakupionych przez nich książkach, między innymi takich jak, „Sekrety Szczecina”, Szczecin i okolice na starych pocztówkach”, „ Zamki na starych pocztówkach”, „Szczecin którego nie ma”, „Polska wg Czejarka”. Należy podkreślić, iż za swoje osiągnięcia Pan Roman Czejarek został wyróżniony honorowym tytułem – Ambasadorów Szczecina – przez Rade miasta Szczecina oraz Prezydenta Szczecina Piotra Krzystka. 
Spotkanie z tak nietuzinkową osobą, o szerokiej pasji, wiedzy i umiejętnościach zakończyło się po około 3,5 godzinach a i tak pozostał niedosyt opowieści Pana Romana Czejarka. 
Za pełne wrażeń spotkanie, słuchacze podziękowali wielkimi brawami i kwiatami, wyrażając chęć ponownego kiedyś spotkania.

Tekst: Henia Diaków 

    --------------------------------------------------------------------------------------------

     24 marca 2017 r. na spotkaniu sekcji Literatury Sztuki i Historii grupa poznała dzieje pewnej żydowskiej rodziny, której tragiczne losy przeplatały się z zagładą Żydów w czasie II wojny światowej. 

Historia rodziny, na faktach, udokumentowana została w powieści „Dotknięcie anioła”, autorstwa Henryka Schönkera, a później sfilmowana. Film mogliśmy obejrzeć dzięki Marianowi Wolaninowi, któremu serdecznie dziękujemy.

Tekst: Henia Diaków 

   -------------------------------------------------------------------------------------------- 

  15 marca 2017 r. grupa z sekcji Literatury, Sztuki i Historii spotkała się z panem Leszkiem Hermanem, autorem takich pozycji książkowych jak „Sedinum” i „Latarnia Umarłych”. 

Patronat nad spotkaniem objęły: 
- Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich, 
- Uniwersytet Trzeciego Wieku w Stargardzie, 
- Księgarnia Edukatio. 
Organizatorem była Książnica Stargardzka. 
Zapraszającym autora był Dyskusyjny Klub Książki dla dorosłych. Spotkanie podobnie jak w przypadku p. Michała Rembasa, miało charakter otwarty i zgromadziło liczne osoby, zainteresowane spotkaniem. Pan Leszek Herman,
z zawodu architekt, pisze o historii Szczecina, w ramach kryminał + sensacja. Nazywany poprzez podobieństwo fabuły polskim Danem Brownem. Jak sam mówi, pisanie stanowi dla niego „odskocznię” od życia zawodowego. Recenzentami Jego książek są: brat, rodzina i znajomi. Pan Leszek Herman wprowadził słuchaczy w historię swojej twórczości literackiej a słuchacze zadawali pytania dotyczące treści książek i uzyskiwali wyczerpujące  odpowiedzi. Spotkani nagrodzono brawami i kwiatami. Autor dla czytelników nabywających Jego książki wpisywał autografy. Natomiast Dyrektor Książnicy Stargardzkiej Krzysztof Kopacki wręczył panu Leszkowi Hermanowi Jubileuszowy exlibtys z okazji 70 – lecia Książnicy.

Tekst: Henia Diaków

zobacz galerię>>> 

    --------------------------------------------------------------------------------------------

  10 marca 2017 r. sekcja Literatury, Sztuki i Historii wzięła udział w spotkaniu autorskim z Michałem Rembasem. Spotkanie odbyło się we współudziale Książnicy Stargardzkiej. 
Przewodni temat spotkania; „Z podziemi Szczecina wprost na fasady szczecińskich kamienic”. Pan Michał Rembas
to historyk, dziennikarz, podróżnik, przewodnik turystyczny. Jest autorem książek takich jak „Zachodniopomorskie tajemnice”, „Nekropolie”, „Bitwa o Szczecin”. Autor ur. 1990 r. w Szczecinie, mieszka w Szczecinie, stad też Jego zainteresowanie unikalnymi już zabytkami Szczecina, fasadami kamienic, o czym ciekawie napisał w 2 – ch tomach książki „Cuda na fasadach”. Książki z autografami autora cieszyły się powodzeniem, a sama prelekcja wzbudziła poruszenie
i ożywienie tematem, który był przedstawiony na tle pokazu multimedialnego. Do autora było wiele pytań, na które udzielał rzetelnych odpowiedzi. 
W podziękowaniu  za możliwość udziału w spotkaniu wręczono autorowi kwiaty, a sam autor zapraszał do Szczecina,
na wspólne zwiedzanie miejsc, o których pisał w swoich książkach. 
Jednocześnie nie sposób, nie wspomnieć, iż Pan Michał Rembas otrzymał z rąk Dyrektora Książnicy Stargardzkiej Krzysztofa Kopackiego  – Jubileuszowego exlibris z okazji 70 – lecia Książnicy.

Tekst: Henia Diaków

zobacz galerię >>> 

    ------------------------------------------------------------------------------------------- 

  03 marca 2017 r. słuchacze sekcji literatury sztuki i historii poznawali i przypominali historie zabytków stargardzkich, na podstawie filmu „Zabytki Stargardu”, autorem filmu jest pan Górecki Eugeniusz, znany z takich książek jak „Gawęda
o Stargardzie, Pomorzu i ludziach” oraz innych dotyczących historii, podań i legend woj. Zachodniopomorskiego. 
Pan Eugeniusz Górecki ur. 1910 r., zm. 1972 r..

Tekst: Henia Diaków

   -------------------------------------------------------------------------------------------- 

  10 lutego 2017 r. słuchacze sekcji Literatury Sztuki i Historii mieli przyjemność spotkania pana Wrzesława Mechło, który obszernie, ciekawie z pasją opowiadał nie tylko o sobie, korzeniach rodzinnych, ale też o swojej twórczości literackiej. Specjalizuje się w pisaniu książek historycznych, przyrodniczych, marynistycznych, książek dla dzieci jak też znakomitych przewodników turystycznych, znawca Pomorza zachodniego i fotografik. 
Znany jest słuchaczom z racji pełnienia zawodu jako przewodnik i pilot wycieczek nie tylko krajowych ale i zagranicznych i tzw. niekonwencjonalnych jak np. wycieczka „Pamiętajcie o ogrodach”, „Cudowna natura wody”, „Pogańskie miejsca mocy niezwykłej” i inne. 
Jest autorem takich pozycji książkowych jak: „Kraina pomorskich wysp”, „Zachodniopomorskie legendy i dzieje”, Wojenne Tajemnice Pomorza” i wiele innych których nie sposób wymienić w krótkiej recenzji. 
Pan Wrzesław jest mieszkańcem Świnoujścia, z profesji m. in. dyplomowany pedagog, instruktor turystyki krajowej
i narciarskiej, ratownik wodny, instruktor krajoznawstwa i przyrodoznawstwa. 
Serdecznie dziękujemy na możliwość spotkania z tak nietuzinkową i ciekawą postacią jaką jest Pan Wrzesław.
Grupa wręczyła kwiaty, mając jednocześnie nadzieję na ponowne spotkanie, czy to na wykładzie, bądź na szlakach turystycznych, pilotowanych przez autora spotkania.
Dodać należy, iż pytań było wiele o twórczość i działalność autora, a odpowiedzi można także szukać w pozycjach książkowych, jakie wraz z autografami nabywali od autora słuchacze.

Tekst: Henia Diaków

    --------------------------------------------------------------------------------------------

  03 lutego 2017 r. słuchacze sekcji Literatury Sztuki i Historii spotkali się z panią Wiktorią Kress, zamieszkałą w naszym regionie. Wprawdzie Wiktoria nie wydała swoich wierszy, pisze od niedawna, ale zasługuje jej twórczość na szczególną uwagę. 
Wiktoria zaczęła pisać w trudnym okresie jej życia, kiedy spotkały Ją kolejne tragedie (śmierć męża, potem syna). Wiersze to sposób na uporanie się ze swoimi uczuciami tęsknoty, żalu.
Nie brak w nich jednak i pięknych opisów przyrody z bliskich okolic jak i innych nieco żartobliwych w treści.
Spotkanie było niezwykle serdeczne, wysłuchaliśmy wierszy, jak wyraził się Witold Mateńko, płynących z głębi serca, wzruszających.
Wiersze mimo, iż nie wydane wcześniej nie znane nikomu, były pełne ciepła i miłości. Niektóre ich tytuły: „Na szlaku”, „Cudo”, „Synku”, „Inżynier w zalotach”, oraz dla dzieci tytuł wiersza: „List do mamy”.
Słuchacze gorąco oklaskali Wiktorię, wręczając w podziękowaniu kwiaty. 
Gośćmi Wiktorii były panie Wanda Tass, Mirosława Posmyk, i Leokadia Fengler, Leokadia również odczytała kilka swoich ostatnich wierszy (słuchacze szerzej poznali Jej twórczość na spotkaniu w poprzednim sezonie). Za przybycie gości także dziękujemy.

Tekst: Henia Diaków

   -------------------------------------------------------------------------------------------- 

13 stycznia 2017 r. słuchacze sekcji Literatury Sztuki i Historii spotkali się z panem Edwardem Siekierzyńskim, autorem poezji o szerokiej tematyce.
Autor znany jest słuchaczom z wcześniejszych wspólnych spotkań.
I tym razem utwory wzbudziły zainteresowanie, wywołały dyskusję na temat początków twórczości, opracowań
i wydawnictwa. Utwory w interpretacji pana Edwarda przeplatane były projekcją obrazów ilustrujących kolejno ich treść.
Oto niektóre z wielu przedstawionych nam tytułów: „Morskie ptaki nad falami”, „Wzburzone morze”, „Kamyki z morskiej plaży lub polne”, „Wpatrzone oczy”, „Twarz Stanisława Lema”, „Karabin maszynowy kałasznikowa”, 
Słuchacze serdecznie podziękowali za możliwość spotkania, wręczając kwiaty. 
W spotkaniu uczestniczyli goście pana Edwarda w osobach pani Róży Czerniawskiej – Karcz i państwa Słowików.
Za ich przybycie także dziękujemy.

Tekst: Henia Diaków 

-------------------------------------------------------------------------------------------

  16 grudnia 2016 r. Słuchacze spotkali się na tradycyjnej wigilii, gdzie było i słowo Ewangelii czytane przez  Witolda Mateńkę i cytaty o obchodach świąt Bożego Narodzenia z „Chłopów” Władysława Reymonta, które czytała Ewa Jurkiewicz. 
Wszyscy łamali się opłatkiem, życząc sobie i rodzinom zdrowych, wesołych świąt oraz Szczęśliwego Nowego 2017 Roku. 
Śpiewaliśmy kolędy i spożywaliśmy przygotowane przez słuchaczy słodkości i owoce, na przybranym świątecznie stole, przy świątecznej atmosferze, za co serdecznie wszystkim dziękujemy.

Tekst : Henia Diaków

   ---------------------------------------------------------------------------------------------

  09 grudnia 2016 r. słuchacze mogli zapoznać się z twórczością pisarki Moniki Szwaji, która zmarła w ubiegłym roku. Tym samym słuchacze uczcili Jej pamięć w rocznicę śmierci. Na spotkaniu gościła Wanda Frankowska, która wspominała pisarkę jako koleżankę z klasy z lat szkolnych.

Z ekrany mogliśmy poznać twórczość poprzez prezentacje nie tylko osoby pisarki, jej działalności oraz spotkanie, które odbyły się w Książnicy Stargardzkiej kilka lat temu, ale i poprzez tytuły Jej licznych powieści takich jak: „Jestem nudziarą”; „Artystka wędrowna” i wiele innych (napisała 15 powieści). Pisarka była osobą, która miała wiele życiowych pasji, a przedwczesna  śmierć zabrała, zniweczyła jej dalsze plany.

Tekst:  Henia Diaków

   -------------------------------------------------------------------------------------------- 

02 grudnia 2016 r. grupa słuchaczy sekcji miłośników Literatury, Sztuki i Historii miała przyjemność spotkania autorskiego z pisarzami panią Sylwią Trojanowska i panem Markiem Stelarem. Organizatorem spotkania była Książnica Stargardzka, stąd tez wywiad z pisarzami przeprowadzała Anna Korosteńska. 
Z wywiadu mogliśmy się dowiedzieć, że pani Sylwia Trojanowska ukończyła studia biznesowe. Do pisania zainspirował ją syn. Jej debiut Liberadzki to „Szkoła latania” z 2015 r. Jej twórczość opiera się na powieści obyczajowej; „Szept wiatru”, „Blisko chmur”. 
Marek Stelar (pseudonim literacki), z zawodu jest architektem. Tworzy literaturę kryminalno – policyjną. Dotychczas wydał takie powieści jak „Cień”, „Rykoszet” i „Twardy zawodnik” 
Na spotkaniu padały pytania o życie codzienne pisarzy, ich pasje oraz relacje między autorami a wydawnictwem książek. 
Niespodzianką były przygotowane dla słuchaczy „życiowe sentencje” zawarte w losach, które każdy z nas mógł wyciągnąć i porównać do swojej osobowości. Losy te podarowała pani Sylwia Trojanowska. Spotkanie zakończyło się serdecznym podziękowaniem i wręczeniem dla obojga pisarzy kwiatów, a tak zwane dwa przeciwstawne gatunki literackie miały niejako wątki uzupełniające swojej twórczości. Słuchacze przy zakupie książek zyskali autografy autorów.

Tekst: Henia Diaków

zobacz galerię>>> 

   -------------------------------------------------------------------------------------------- 

25 listopada 2016 r. słuchacze sekcji zapoznali się z filmem dokumentalnym n.t.”Pamięć miejsc i ludzi we wspomnieniach i czasopismach”. Film stanowił kontynuację wykładu na temat j.w. z dnia 14 października wygłoszonego przez Pana Andrzeja Puławskiego, a zawierał w swej treści wspomnienia pionierów , którzy po wojnie zasiedlali nasze miasto Stargard. Byli to Pan Bohdan Kowalski, Witold Mateńko, Edward Siekierzyński, Walter Henryk Kapeja, Władysław Mikusek, Bronisława i Kazimierz Dąbrowscy, większość z nich to słuchacze naszego UTW. Wspomnienia ich są materiałem historycznym ale w pewnej mierze ulotnym, bo jak powiedział jeden z bohaterów dokumentu” to jest tak, że jak umrze stary człowiek, to jest tak jakby zginęła cała biblioteka” Dziękujemy za przybliżenie historii naszego miasta, w tych trudnych niejednokrotnie tragicznych, powojennych latach.

Przed prelekcją filmu nastąpiła miła uroczystość, gdyż nasza słuchaczka Zofia Kaczmarska- Morozik otrzymała dyplom
w podziękowaniu za przekazanie do Książnicy Stargardzkiej książek o wartości historycznej.  W imieniu P. Dyrektora Krzysztofa Kopackiego dyplom wręczył P. Andrzej Puławski, który jednocześnie apelował do wszystkich słuchaczy i nie tylko, o dostarczenie do Książnicy Stargardzkiej książek, jeżeli takie są w posiadaniu naszym, szczególnie takich sprzed 1945 roku.

Tekst: Henia Diaków

   -------------------------------------------------------------------------------------------- 

  18 listopada 2016 r. słuchacze sekcji zwiedzali Międzynarodową Wystawę Ekslibrysu ze zbiorów Książnicy Stargardzkiej. Wystawę przedstawiono z okazji 500-lecia ekslibrisu w Polsce. Otwarcie wystawy miało miejsce w galerii Stargardzkiego Centrum Kultury. Do oprowadzenia wystawy i wygłoszenia prelekcji o historii i dziejach ekslibrisu w Polsce i Europie zaproszono P.P Ryszarda Balonia i Andrzeja Puławskiego. Słuchacze poznawali jak kształtowały się początki ekslibrisu i czym jest pojęcie ekslibrisu. Prelekcja łączyła się z pokazem filmu. Pan Baloń przybliżył słuchaczom sylwetki kilkunastu autorów dzieł sztuki ekslibrisu z Polski, Ukrainy, Izraela Czech i Norwegii. Następnie ciekawie i szczegółowo, odpowiadając też na pytania słuchaczy omówił swoją działalność artystyczną przedstawiając metodę pracy nad dziełem ekslibrisu (obecnie pracuje w materiale plexi).  Pan Ryszard Baloń jest cenionym artystą grafikiem i malarzem  który za osiągnięcia artystyczne otrzymał wiele nagród w konkursach w kraju i za granicą. Pan Ryszard Baloń, Pan Piotr Kosmal
i Pan Andrzej Puławski opracowali katalog obrazujący dzieje 500-lecia ekslibrysu w Polsce. Każdy z uczestników spotkania otrzymał taki katalog  od artysty. W podziękowaniu za spotkanie słuchacze wręczyli kwiaty, a Bohdan Kowalski zaproszony przez słuchaczy na wspomnianą wystawę, uwiecznił to pamiątkowym zdjęciem, za co serdecznie dziękujemy. Wiedza o ekslibrisie poszerzyła się słuchaczom o pojęcie, iż „każda książka powinna mieć swój ekslibris”

Tekst: Henia Diaków

   -------------------------------------------------------------------------------------------- 

 04 listopada 2016 r. słuchacze zapoznali się z prelekcją o tematyce „ Zbroje płytowe w świetle zabytków sztuki”. Wykład przeprowadził Pan Andrzej Puławski przy użyciu pokazu ultimedialnego. Słuchacze mogli zobaczyć, poznać historię zbroi rycerzy, książąt na przestrzeni wieków do XV i późniejszych (jak np. zbroje płytowe gotyckie, maksymiliańskie i inne). Każda ze zbroi posiadała własne elementy wyposażenia jak np. taszki, saczki i nadbioderki, fartuchy. Wraz z wiekami tzw. garnitur zbroi ulegał zmianie – z ciężkiego na lżejsze uposażenie. Świadczyły o tym płyty nagrobne oraz epitafia zamożnych rycerzy tamtego okresu, gdzie to widniały ich wizerunki w zbroi, umieszczone m.in.
w kapliczkach miejscowości: Nowogard, Kołobrzeg, Pyrzyce. 
Wspomniani rycerze to m.in.: książę Zybert, Barnim III, Filip I, Bogusław X oraz rycerze Jobst von Denitz, Mathias von Budde. 
Słuchacze przyjęli historię uzbrojenia rycerzy na przestrzeni wieków, zadając z dużym zainteresowaniem pytania związane z tematem prelekcji. 
Wręczając kwiatek, grupa słuchaczy serdecznie podziękowała za wykład.

Tekst:Henia Diaków

   -------------------------------------------------------------------------------------------- 

  21 października 2016 r. miłośnicy sekcji udali się do stargardzkiego muzeum, gdzie pan Marcin Burdziej, poprzez komiksy, wprowadził nas w podróż do krainy Słowian. Bohaterem komiksów był Kajko i Kokosz (jest to też tytuł wystawy. 
Wystawa posiadała oryginalne wykopaliska umieszczone w gablotach. Przedmioty te można znaleźć w historii przedstawionej na planszach przez Janusza Christę, jednego z największych twórców polskiego komiksu. W komiksach tych pokazywane są dawne zwyczaje, architektura, ubiór, a także przywary i cnoty dawnych mieszkańców. 
Kolejną ekspozycją były eksponaty, w liczbie ok. 160, wydobyte w większości podczas wykopalisk archeologicznych z okolic Stargardu. 
Najstarszym eksponatem był neolityczny toporek z młodszej epoki kamienia. Inne eksponaty, trochę wiekiem młodsze, to biżuteria sprzed 1945 roku, czy też porcelanowe kałamarze, lalki, przedmioty kultu religijnego oraz przedmioty codziennego użytku jak: talerze, dzbanki, kufle i wiele innych. 
Jak wskazuje nazwa wystawy: „Badziewie cacuszka i świecidełka” słuchacze mogli poznać historię życia ludzi zamieszkałych na przestrzeni tamtych lat czy wieków. 
Panu Marcinowi Burdziejowi bardzo dziękujemy za przybliżenie, zarówno historii komiksów, jak i historii odkryć archeologicznych poprzez wystawę, której był kuratorem.

Tekst: Henia Diaków

   -------------------------------------------------------------------------------------------- 

 Słuchacze sekcji rozpoczęli zajęcia 14 października 2016 r. w Książnicy Stargardzkiej wykładem p.n. „Pamięć miejsc
i ludzi we wspomnieniach i czasopismach”, wygłoszonym przez Pana Andrzeja Puławskiego – pracownika Książnicy.Nawiązał on do wernisażu, jaki odbył się we wrześniu w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa w Książnicy Stargardzkiej. 
Słuchacze mogli obejrzeć najstarsze czasopisma ze zbiorów Książnicy jak: „Monotslȁtter, NeuePommerschesTageblatt, StargarderKirchenblatt, Stargarder Zeitung i Wieści” oraz prasę z Kresów Wschodnich tj. numery „Miesięcznika Gimnazjum” we Lwowie. 
Na podstawie wspomnianej prasy można było poznać codzienne życie mieszkańców dawnego Stargardu, a Witold Mateńko opowiedział o losie swojej rodziny w latach powojennych przy osiedlaniu się w Stargardzie. 
W drugiej części wykładu Pan Andrzej udostępnił słuchaczom księgę – starodruk o dużej wartości historycznej pt. „Dzieje Prus” z XVIII wieku oraz dwie inne książki o Stargardzkim Stalagu IID i związane z Gimnazjum Gröninga z 1900 roku. Słuchacze mogli przegądać egzemplarze, poznać pismo, treść, dotknąć kart  (w rękawiczkach).  
Słuchacze – wręczając kwiaty – serdecznie podziękowali wykładowcy za prelekcję.

Tekst:Henia Diaków

   ---------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

PATRONAT WŁADZ SAMORZĄDOWYCH

PATRONAT NAUKOWY

Powiat Stargardzki Urząd miasta w Stargardzie Uniwersytet Szczeciński Uniwersytet Szczeciński Wydział Humanistyczny TWP Stargardzka Szkoła Wyższa SSW stargardinum