Uniwersytet Trzeciego Wieku, Stargard Szczeciński

Aktualności

Wycieczka do Świdwina i Drawska Pomorskiego

Sezon wycieczkowy rozpoczęliśmy dopiero 15 maja 2019 r. jednodniową wycieczką do Świdwina i Drawska Pomorskiego. Czekaliśmy na wiosnę, a ona się spóźniała. Padał drobny deszczyk i było zimno, ale prawdziwemu turyście nic nie przeszkadza. Najpierw zwiedziliśmy średniowieczny zamek rycerski. Wdrapaliśmy się nawet na wieżę zamkową, a na ścianie przy salonie wystaw obejrzeliśmy rysunki Franciszka Starowieyskiego. Potem ruszyliśmy w miasto. Co widzieliśmy: Pomnik Poległym i Pomordowanym Żołnierzom, Ofiarom Faszyzmu i Stalinizmu, Kościół Rzymskokatolicki pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy, mury obronne (całe 14 metrów, stanowiące część ogrodzenia prywatnej posesji), Wieżę Bismarcka w zabytkowym parku i cmentarz żydowski. A z ciekawostek dowiedzieliśmy się o:
- bitwie o krowę pomiędzy mieszkańcami Świdwina i Białogardu,
- planetoidzie o nazwie Świdwin,
- denarze świdnickim wybijanym ręcznie na zamku w latach 1402 – 1455.
Następnie zjedliśmy pyszny obiad i pojechaliśmy do Drawska Pomorskiego, które przywitało nas słoneczkiem.
Szachulcowy magazyn soli  z ok. 1700 r., Kościół pw. Zmartwychwstania Pańskiego, pozostałości murów obronnych z XIV w.,  starostwo, ratusz i  plebania - dom z ok. 1800 r. – tyle zobaczyliśmy w miasteczku.
         Narzekaliśmy na pogodę, ale i tak mieliśmy dużo szczęścia, bo następnego dnia wiało, lało jak z cebra i było „nieprzyzwoicie” zimno.

                                                        Tekst: Teresa Hernet

>> zobacz galerię 


data publikacji: 2019-07-10

 

PATRONAT WŁADZ SAMORZĄDOWYCH

PATRONAT NAUKOWY

Powiat Stargardzki Urząd miasta w Stargardzie Uniwersytet Szczeciński Uniwersytet Szczeciński Wydział Humanistyczny TWP Stargardzka Szkoła Wyższa SSW stargardinum