Uniwersytet Trzeciego Wieku, Stargard Szczeciński

Wydarzenia

Wykład UTW w dniu 29.01.2013 pt. „Wpływowe kobiety II RP”.

Wykład UTW w dniu 29.01.2013 pt. „Wpływowe kobiety II RP”.

                Spotkanie odbyło się w Sali kinowej SCK; prowadzący- nasza koleżanka, polonistka, pedagog , opiekun merytoryczny sekcji „literatury, sztuki i historii”- Pani Eugenia SZCZEPANIUK, w krótki i przystępny sposób wprowadziła  słuchaczy w atmosferę lat międzywojennych.

                       Dwudziestolecie międzywojenne to prawdziwy raj dla historyka, to czasy kiedy w życiu publicznym pojawiły się wielkie indywidualności, barwne postacie, niezapomniane osobowości. Była to piękna epoka , inteligentne i piękne kobiety.

                       Historyk Sławomir KOPER(ur. 1963), autor wielu książek z tego okresu, w sposób lekki, łatwy i barwny opisuje  wątki z życia prywatnego elit politycznych, artystycznych czy wojskowych.

                       Nasza Profesorka  lekko z przymrużeniem oka , w sposób dowcipny i aktorski scharakteryzowała kilka kobiecych postaci występujących na łamach książki „ Wpływowe kobiety II Rzeczpospolitej”. Mamy tu Panią Helenę Paderewską , czule troszczącą się  o  wielkiego naszego pianistę ,popełniając przy tym wiele gaf i narażając się  tym samym na śmieszność i dowcipy. Ze sfery polityki mamy jeszcze kobiety Marszałka Piłsudskiego-Marię –pierwszą żonę i Aleksandrę Szczerbińską  matkę dwóch córek Komendanta oraz ich perypetie  by sobie nie wchodzić w drogę. Mamy  w książce pokazane  małżeńskie losy Jadwigi Beckowej i jej wpływ na „ubiór” i ograniczenie spożycia wyskokowych napoi przez ministra spraw zagranicznych II RP. Ze sfery literackiej mamy  poetkę ,3-krotną mężatkę-Marię Jasnorzewską -Pawlikowską, która wywodząc się z malarskiej rodziny Kossaków, nie mogąc zapanować nad uczuciami często wpadała w sidła naiwności , płacąc za to wysoką cenę materialną czy zdrowotną. Nasza lektorka przybliżyła nam też miłosne i materialne perypetie naszych dwóch wielkich pisarek tj. Zofii Nałkowskiej i Marii Dąbrowskiej , ich środowiska rodzinne i pracownicze. Do wpływowych pań II RP  zaliczona została też Irena Krzywicka, synowa socjologa  prof. Ludwika Krzywickiego i kochanka Boya-Żeleńskiego , która przez swoje poglądy na temat emancypacji kobiet została okrzyknięta główną gorszycielką tego okresu. Na koniec spotkania zostały  przybliżone  kobiety-muzy „Witkacego” i jego eksperymenty w tworzeniu czystej formy w sztuce. Krótką dyskusję wśród słuchaczy UTW wywołał sposób samobójczej śmierci Witkacego 18 września 1939 roku  po wkroczeniu Armii Czerwonej na Polesie ale czy to był fakt czy mistyfikacja to … już muszą przez dogłębną literaturę nasi Studenci sami rozstrzygnąć.

Zobacz galerię:                                                                    Marian Wolanin


data publikacji: 2013-01-30

 

PATRONAT WŁADZ SAMORZĄDOWYCH

PATRONAT NAUKOWY

Powiat Stargardzki Urząd miasta w Stargardzie Uniwersytet Szczeciński Uniwersytet Szczeciński Wydział Humanistyczny TWP Stargardzka Szkoła Wyższa SSW stargardinum