Uniwersytet Trzeciego Wieku, Stargard Szczeciński

Wydarzenia

14 marca 2014 r. odbyło się spotkanie ze stargardzkim twórcą Edwardem Siekierzyńskim

14 marca 2014 r., w ramach piątkowych zajęć sekcji miłośników literatury, sztuki i historii działającej przy UTW, odbyło się spotkanie ze stargardzkim twórcą - poetą, pisarzem, malarzem oraz rzeźbiarzem w jednej osobie – Edwardem Siekierzyńskim.

Edward Siekierczyński, okrasił to spotkanie, co bardzo ważne w trakcie spotkań na żywo, anegdotami i prawdziwymi historiami z życia wziętymi, a dotyczyły one m.in. tego, jak to się stało, że znalazł się w Stargardzie Szczecińskim oraz jak to się stało, że stał się artystą?!

Na wstępie spotkania przedstawił wojenne i powojenne dzieje swoich rodziców, obrazując je fotografiami m.in. w sepii.

Artysta zażartował, że jego związek ze Stargardem stał się tak silny, gdyż urodził się 5 marca, dokładnie 5 lat po wyzwoleniu Grodu  z rąk okupantów.

Edward Siekierczyński opowiedział o tym, że na sam pierw odkrył u siebie zdolności plastyczne. W roku 1981 przedstawił swoje prace komisji weryfikacyjnej Ministerstwa Kultury i Sztuki, otrzymując od tego momentu uprawnienia do wykonywania zawodu artysty plastyka.

W następnym etapie życia, odkrył u siebie również talent pisarski.  I w taki oto sposób, w 1996 r. zdobył główną nagrodę w konkursie Polskiego Radia Szczecin na opowiadanie z latarnią morską w tle. Według jego opowiadania „Światło Nvena” zrealizowano słuchowisko radiowe w wykonaniu Konrada Pawickiego i Sylwestra Woronieckiego, który całość wyreżyserował, ilustrując je muzyką Wojciecha Kilara. (Mieliśmy przyjemność wysłuchania opowiadania ubranego w morskie obrazy przez Anię Korosteńską, całość podobała się słuchaczom o czym świadczyły oklaski).

Pan Edward to wnikliwy obserwator ludzkiej natury. Od 2008 r. zasłużenie należy do Związku Literatów Polskich Oddziału Szczecińskiego.

Wydał tomy poetyckie : „Nadrodzaj” (2004), „Tło” (2004). Przygotował nowe tytuły do wydania: „Panie i Panowie Opowiastki o podłożu…”(2006), Kolejny koniec świata (2009), „Słowografie” (2011), „Mowa zawieszeń i przypięć” (2011), „Monolog na progu Mój przypadek” (2011), „…i ja kiedyś będę” (2011).

Na jego twórczość ma też wpływ obserwowane przez niego zjawisko – ogólnie nazwane UFO.

Po raz pierwszy uczestnicy sekcji mieli okazję zobaczyć nowy rodzaj sztuki tzw. „MORFY” film hipnotyzujący, za sprawą nałożonych na siebie kilku obrazów.

(Było to niezwykłe doznanie dla uczestników spotkania).

Autor w trakcie spotkania zaprezentował kilka utworów ze swoich tomików, w kpiarskiej i dowcipnej tonacji, wyrażając tym samym wielki dystans do swojej osoby.

Po spotkaniu można było nabyć tomiki autora z osobistą dedykacją.

                                                    Napisała: Halina Gębka

>>zobacz galerię

 


data publikacji: 2014-03-25

 

PATRONAT WŁADZ SAMORZĄDOWYCH

PATRONAT NAUKOWY

Powiat Stargardzki Urząd miasta w Stargardzie Uniwersytet Szczeciński Uniwersytet Szczeciński Wydział Humanistyczny TWP Stargardzka Szkoła Wyższa SSW stargardinum