Uniwersytet Trzeciego Wieku, Stargard Szczeciński

Wydarzenia

2022-03-11 Projekt ZUT Wydział Elektryczny - piąte zajęcia

Po dłuższej przerwie, związanej z ponoć zanikającą już pandemią, pojechaliśmy na nasze, piąte spotkanie z Zachodniopomorskim Uniwersytetem Technologicznym.  Tym razem, pojechaliśmy na Wydział Elektryczny, ale ten nowy, w „Krzakach”. Faktycznie, wydział położony jest na skraju miasta, wśród dorodnych drzew pokrytych bluszczem, na terenie, chyba po jakimś terenie wojskowym. Po przybyciu na miejsce mieliśmy około pół godzinki na kawę i ciastka. Podzielono nas organizacyjnie na trzy grupy zajęciowe.

Pierwszym tematem były światłowody. Najpierw byliśmy w pracowni kablowej, a później przeszliśmy przez powietrzną śluzę do sterylnego pomieszczenia laboratoryjnego. Pan dr prowadzący zajęcia powiedział nam dużo na temat światłowodów, historii ich powstania i zastosowania. Wydział, na którym byliśmy, jest czołową jednostką uczelnianą w kraju, zajmującą się zagadnieniami wdrażania technologii światłowodowej w różne dziedziny naszego życia. Największe zastosowanie światłowodów w transmisji danych, teleinformatyce, telekomunikacji i co bardzo ważne, w medycynie, na przykład w celowanym dawkowaniu chemii w zwalczaniu komórek nowotworowych. Cieniutkie szklane przewodziki o średnicach dużo mniejszych niż ludzki włos, a jakie wielkie mają dzisiaj zastosowanie. Widzieliśmy obraz takiego światłowodu pod silnym mikroskopem. Zapoznaliśmy się z metodami łączenia tych cieniutkich przewodzików w długie przewody transmisyjne. Zagadnieniem ubocznym były tematy związane, z jakością kształcenia studentów i bardzo ciekawych zainteresowań prowadzącego z dziedziny ornitologii i przyrody w szerszym zakresie. Pan dr uczestniczył w procesie relokacji żubrów z Puszczy Białowieskiej na nasze tereny i sprowadzeniu rysia do naszych lasów. 

Drugim tematem zajęć były lasery. Pan dr Andrzej Nesterowicz zaznajomił nas z budową i funkcjonowaniem laserów. Mogliśmy poznać, jak bardzo zmieniły się lasery na przestrzeni lat. Eksponowany laser na sali wykładowej pochodził z lat 70-tych ubiegłego wieku. Jest on sporych rozmiarów. Dzisiejsze lasery, w zależności od przeznaczenia, mogą być i małe i duże. Ich zastosowanie w budownictwie np. w postaci odległościomierzy, czy wyznaczaniu linii poziomych, znamy wszyscy. Bardzo duże zastosowanie laserów w medycynie, np. do przyklejania siatkówki oka, czy bardzo poważnych i skomplikowanych operacji chirurgicznych. Inne zastosowanie to np. w telefonii komórkowej, do prac drogowych przy poziomowaniu powierzchni jezdni.

Trzeci temat prowadzony przez pana dr inż. Piotra Ciżniewskiego to „Wykorzystywanie energii w gospodarstwach domowych”. Temat wszystkim nam bardzo bliski. Poznaliśmy wszelkie metody produkcji prądu elektrycznego, poczynając od elektrowni węglowych, poprzez wodne, wiatrowe i fotowoltaiczne, a na elektrowniach jądrowych kończąc. Wady i zalety tych elektrowni w zależności od emisji gazów cieplarnianych, produkcji popiołów i zanieczyszczaniu środowiska. Dowiedzieliśmy się dlaczego nasz polski węgiel, jest gorszy do spalania w elektrowniach, od węgla rosyjskiego. Ma zbyt dużo siarki, która zatyka dysze pyłowe w piecach elektrowni. W różnych krajach jest różny sposób pozyskiwania energii elektrycznej. W Norwegii dominują elektrownie wodne, we Francji jądrowe, a u nas stare, pamiętające erę Gierka, elektrownie węglowe. Przyszłość należy do elektrowni bez emisyjnych, jak wiatrowe i fotowoltaiczne, oraz jądrowe. W Polsce ostatnio odnawia się zapomniane, jeszcze poniemieckie małe elektrownie wodne.                                                                                        W dalszej części wykładu prowadzący mówił nam o naszych domowych urządzeniach pobierających prąd elektryczny. Poznaliśmy zalety różnych rodzajów żarówek, światła białego tj. zimnego i żółtego, ciepłego i kiedy które powinniśmy włączać do naszego codziennego życia. Była mowa o rodzajach kuchenek gospodarstwa domowego, ich wadach i zaletach. Jak oszczędzać energię elektryczną i na co zwracać uwagę przy kupowaniu i montażu urządzeń AGH. Na wielkość zużycia energii elektrycznej, bardzo duży wpływ mają z pozoru drobne rzeczy, jak: stara i zanieczyszczona uszczelka w lodówce, brudny filtr w pralce, zakamieniałe grzałki w pralce, kamień w czajniku, czy nawet brudny spód garnka. Ten temat był chyba najbardziej przydatny w naszym codziennym życiu.  
Po wykładach był jak zwykle obiadek, po którym udaliśmy się do autokaru i do naszych domków.

Wykłady bardzo ciekawe. Dla wielu zupełnie nowe tematy i zagadnienia, jak lasery czy światłowody. Mnóstwo nowych wiadomości. Zajęcia prowadzone bardzo sprawnie i ciekawie. Nikt się nie nudził. Wprost przeciwnie, otrzymaliśmy ogrom wiedzy z dziedzin zupełnie nowych.                                 

Świat się rozwija, a my studenci III wieku UTW Stargard też się ciągle rozwijamy.

      >>>   zobacz galerię

                                                                             tekst napisał: Zbigniew Twardochleb
                                                         tekst zamieściła: Helena Dopierała-Gawroń
                                                                              organizator wyjazdów na ZUT Szczecin


data publikacji: 2022-03-13

 

PATRONAT WŁADZ SAMORZĄDOWYCH

PATRONAT NAUKOWY

Powiat Stargardzki Urząd miasta w Stargardzie Uniwersytet Szczeciński Uniwersytet Szczeciński Wydział Humanistyczny TWP Stargardzka Szkoła Wyższa SSW stargardinum